ویروس مرگبار کرونا و واکنش معاون گردشگری درباره سفر چینی‌ها به ایران

ویروس کرونا که به تازگی در بین مردم چین و چندین کشور دیگر شیوع پیدا کرده است، از جمله اخباری است که مردم را نگران کرده است این ویروس تا به امروز جان 80 نفر را گرفته است که منشع آن از کشور چین شهر ووهان می باشد. با آغاز سال نو چینی و سفرهای مردم چین به کشورهایی چون ایالات متحده،تایوان ،کره جنوبی، ژاپن ، کره جنوبی  منتقل شده است. 

ویروس مرگبار کرونا و واکنش معاون گردشگری درباره سفر چینی‌ها به ایران

در حال حاضر باز داغ ایران برای چینی ها و سفرهای تجاری و توریستی آنها بره ایران مردم و مسئولین را به شدت نگران کرده است به طوری که همه پروازهای ورودی از چین در فرودگاه امام خمینی (ره) توسط مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بررسی و مسافران آن معاینه می‌شوند.به گفته او، پروازهایی که از تهران و به عنوان پروازهای کانکشن به استان‌ها و فرودگاه‌های دیگر می‌روند نیز مورد معاینه قرار خواهد گرفت و در آن‌جا نیز تهمیدات لازم اندیشیده شده است اما براساس توصیه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همه مسافرانی که به آن مناطق سفر کردند و ملاقات‌هایی داشته‌اند باید همه موارد و نکات بهداشت فردی را رعایت کنند، چراکه به گفته این وزارتخانه انتقال این بیماری مانند ویروس سرماخوردگی بسیار سریع است.

همچنین به گفته کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌ رسانی وزارت بهداشت،ورود مواد غذایی همراه مسافر از مبدا چین و کشورهای جنوب شرق آسیا به ایران کاملا ممنوع می باشد.

با وجود تمام این تدابیر بهتر است علائم این بیماری را شناخته تا در صورت رویت آن به دکتر مراجعه نمایید.

علائم ویروس کرونا : 

این ویروس‌ معمولاً می‌توانند با ایجاد مشکلات خفیف تا متوسط در دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی باعث بیماری شود. علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، احتمالاً سردرد و تب است که می‌تواند تا دو روز ادامه یابد.

در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مانند افراد مسن و بسیار جوان، این احتمال وجود دارد که این ویروس باعث ایجاد مشکلات تنفسی بسیار جدی‌تر مانند ذات‌الریه یا برونشیت شود.

ویروس MERS یک سندروم تنفسی معروف است که برای اولین بار در سال 2012 در خاورمیانه گزارش شد که سبب ایجاد مشکلات تنفسی می‌شد، براساس CDC، از هر 10 بیمار آلوده به MERS سه تا چهار نفر جان خود را از دست دادند.

در حال حاضر تصور می‌شود که ویروس کرونا در بروز علائم، خفیف‌تر از SARS و MERS است. پیتر هوربی، استاد بیماری‌های عفونی نوظهور و بهداشت جهانی در دانشگاه آکسفورد در این باره می‌گوید: بیماران فعلا یک هفته سرفه خفیف و به دنبال آن تنگی نفس را تجربه کرده‌اند و تاکنون حدود 15 تا 20 درصد موارد شدید بوده که نیاز به مراجعه به بیمارستان داشته است.

بسته به میزان ابتلا به ویروس، سرفه، عطسه یا لرزش دست از مشخص‌ترین علائم این ویروس هستند. کرونا همچنین با دست زدن به چیزی که فرد آلوده لمس کرده قابل انتقال است. در برخی موارد پرستاران هم از طریق زباله‌های عفونی بیماران مبتلا به این ویروس آلوده شده‌اند.

انتقال انسان به انسان برای ویروس کرونا تأیید شده است، اما متخصصان اکنون در تلاشند تا دریابند چه کسی آن را بیشتر منتقل می‌کند و چه کسی بیشتر در معرض خطر است و آیا این انتقال بیشتر در بیمارستان‌ها یا در جامعه رخ داده است؟ و به نظر می‌رسد MERS، SARS و ویروس کرونا باعث بروز بیماری شدیدتر در افراد مسن می‌شوند؛ بیشتر افرادی که تاکنون براثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند، بالای 50 سال سن داشته و از یک بیماری پنهان یا آشکار دیگر مثل بیماری قلبی، فشار خون بالا و دیابت یا نارسایی سیستم ایمنی بدن رنج می‌برده‌اند.

نوشتن دیدگاه