ماسوله

ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در بخش سردار جنگل فومن، 60 کیلومتری شهر رشت 36 کیلومتری شهر فومن و 20 کیلومتری شهر ماکلوان واقع است. شهری تاریخی که دارای تابستان های خنک و سرد و زمستان های پوشیده از برف می باشد. در ادامه با سایت جامع گردشگری تور کیش همراه شوید.

ماسوله

ماسوله قدیم که به کهنه ماسوله نیز شهرت دارد در فاصله 5 کیلومتری غرب جاده ماسوله به خلخال قرار دارد، که سکونتگاه اولیه و قدیمی اهالی این شهر بوده است و بیشتر بناهای آن با سنگ دیوار خودنمایی می کنند.نخستین کاوش های باستانی صورت گرفته در این محوطه از شهرستان فومن توسط هیئت پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی استان گیلان که به شهریور ماه 1374 برمی گردد مشخص کرد که از سده پنجم تا هشتم هجری کهنه ماسوله از مراکز مهم در زمینه فلزکاری به شمار می رفت.

ماسوله

ماسوله علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، به دلیل تاریخی حدود هشت قرن با برخورداری از جاذبه‌های گردشگری تاریخی، یکی از محبوب‌ ترین و دوست‌ داشتنی‌ ترین مناطق توریستی در ایران است که هر ساله میزبان جمع زیادی از گردشگران و مسافران داخلی و خارجی می باشد.

خانه های ماسوله دارای طرح و معماری های منحصر به فردی است. به طوری که پشت بام ها و جلوی هر خانه به عنوان پیاده رو مورد استفاده قرار میگیرد. یعنی پیاده رویی که شما در حال عبور از آن هستید پشت بام خانه‌ ی دیگری است. قابل ذکر است این نوع از خانه ها در دوره زندیه شکل گرفته است. تعداد طبقات این خانه ها معمولا به دو می‌رسد. 

در ارتفاعات جنگل‌های ماسوله و در انتهای دره‌ی جنگلی این روستای زیبا، آبشاری به ارتفاع 30 متر قرار دارد که به «کوشم» شهرت یافته است. از جاذبه‌های این نقطه از روستای ماسوله، می‌توان به مسیر زیبای دسترسی به این آبشار اشاره کرد که دارای شیبی ملایم است و گزینه‌ی مناسبی برای علاقه‌مندان به کوهنوردی به شمار می‌رود. گردشگران هنگام بازدید از این جاذبه‌ی زیبای طبیعی، در انتهای مسیر پس از عبور از چند آبشار، با دیواره‌ی سنگی که در انتهای تنگه‌ای زیبا قرار دارد، روبرو خواهند شد که مسیر ریزش آب به پایین است و آبشار «کوشم» را بوجود می‌آورد.

 

نوشتن دیدگاه