لاهیجان

لاهیجان  (به گیلکی: لاجؤن) مرکز شهرستان لاهیجان، بزرگترین شهر شرقاستان گیلان و نود و پنجمین شهر پرجمعیت ایران است ، که به عروس گیلان شهرت دارد. این شهر زیبا به، شهر چای ، ابریشم و برنج شهرت دارد ، کوه های و تپه های پوشیده از چای در همه جای آن به چشم می خورد .لاهیجان شهری است که از دیربار در تجارت ابریشم نقش داشته است. در سال 1311 نخستین کارخانه‌ی تولید چایدر آن برپا شده و بخش زیادی از برنج گیلان و مرکبات جلگه‌ی خزر در آن تولید می‌شود. در ادامه با سایت جامع گردشگری تور کیش همراه شوید.

لاهیجان

این شهر هر ساله بدلیل داشتن  آبشار، استخر و تله کابینش میزبان عده زیادی از گردشگران می باشد.جالب است بدانید که این شهر در اوایل قرن 8 هجری قمری و در سال 705 توسط «اولجایتو» فتح و محل حکومت «کیائیان» شد.

لاهیجان

شهر لاهیجان در قرون سوم تا پنجم هجری در محل روستای فعلی چفل، در میانهٔ راه امروزی بازکیاگوراب به سیاهکل قرار داشت و از قرن پنجم کم‌کم به محل امروزی انتقال یافت و از ابتدای قرن ششم هجری تبدیل به مرکز حکومت سادات مویدی شد و سپس ناصروندان بر آن چیره شدند. از قرن هشتم، سادات کیایی حکومت خود بر لاهیجان را آغاز کردند و دوران شکوه لاهیجان دوران حکومت کیاییان است.

لاهیجان یکی از قدیمی ترین شهرهای گیلان است به طوری که قدمت این شهر به زمان اشکانیان باز می گردد. 

لاهیجان

نوشتن دیدگاه