غار یخی چما کوهرنگ

این غار یخی در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله 25 کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است . برای بازدید از این غار حتما باید تجهیزاتی نظیر کفش مناسب ، لباس گرم ، کلا مجهز به چراغ ، طناب به همرا داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر با سایت جامع گردشگری کیش همراه شوید.

غار یخی چما کوهرنگ

غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ ای بزرگ و یک انباری پر برف است که ارتفاع برف‌ های آن تا 50 متر می‌رسد. لایه‌های یخی این غار در فصلهای گرم و کم‌ بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار اجتناب نمود. 

نام گذاری این غار به چما (چی ما) از گویش بختیاری می باشد ،قرار گرفتن در دره‌ های عمیق و انباشته شدن حجم برف‌ های چندین ساله در این مکان باعث شده قندیل‌ های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دایمی ، تمام فصول سال در آن وجود داشته باشد. 

غار یخی چما کوهرنگ

عمر این غار صدها هزار سال تخمین خورده است که بر اثر نشستن برف زمستان در تنگه ای صخره ای، زاویه تابش نور خورشید به تنگه و آب شدن برفها در تابستان، باعث فرسایش قسمت پایین برفها شده و به تدریج موجبات تشکیل ایت غار را فراهم آورده است.

سطح وسیع برف در غاریخی چما محلی برای تفریح و سرگرمی جوانان و نوجوانان عشایری منطقه چما شده است,در سال‌های اخیر مسابقات اسکی تابستانه کشور نیز در این محل برگزار می‌شده است.

غار یخی چما کوهرنگ

این غار یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می آید. قرار گرفتن در دره‌ های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار سبب شده است تا قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند. علاوه بر این غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ ای با آب سرد جریان گرفته است که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد. 

نوشتن دیدگاه