عمارت ارباب رستم گیو

رستم گیو، معروف به ارباب رستم گیو، موسس بنیاد خیریه گیو، رئیس انجمن و نماینده زرتشتیان در مجلس شورای ملی و سناتور مجلس سنا بود. ساختن چندین آب انبار، درمانگاه، دبستان، و مجتمع فرهنگی اجتماعی از جمله کارهای گیو است. در ادامه برای دریافت اطلاعات بیشتر با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

عمارت ارباب رستم گیو

بنا و ساختمان تاریخی (ارباب رستم گیو)، متعلق به یکی از افراد صاحب نام دوره پهلوی اول و از چهره های شاخص خیر در افکار عمومی آن دوره است که به دلیل بهره برداری اداری، فرسوده و در معرض تخریب قرار گرفته بود. اما این عمارت هم اکنون توسط جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران مورد مرمت و باسازی قرار گرفته است. عمارت ارباب رستم گیو که در ضلع جنوبی خیابان انقلاب، حدفاصل خیابان فلسطین و خیابان صبا قرار دارد، به همت جهاد دانشگاهی، مرمت و با کاربری فرهنگی مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر این ویژگی، این بنا، چهره خیابان انقلاب را که در انبوه ساختمان های تجاری قرار دارد، زیبا و دلنشین کرده است.

منزل مسکونی رستم گيو، ساختماني دو طبقه در خيابان انقلاب، حدفاصل خيابانهای فلسطين و صبا  است که با تلفيقی از معماری ايرانی و نئوکلاسيک اروپایی ساخته شده است. همچنين بهره‌گيری از پيمانه‌های ايرانی در تقسيم‌بندی پنجره‌ها و ارسی دار بودن آن‌ها،  گچ‌بریهای زيبا که در آن از سمبل‌های مختلف نشان زرتشتی استفاده شده و مقرنس‌های ايرانی  اسلامی از ويژگی هايی اين ساختمان است که با حدود 700 مترمربع در زمينی به مساحت 1530 متر مربع احداث شده است. اين ساختمان که دارای 9 اتاق در طبقه همکف و اول و يک باب زيرزمين و آب انبار است که در زمان پهلوی اول و هم دوره‌ی گراند هتل لاله زار ايجاد شده است.

نوشتن دیدگاه