شهر آب بر

شاید خیلی از شما نام این شهر را تا به حال نشنیده باشید و در مورد آن اطلاعاتی ندارید! در این مقاله با سایت تور کیش همراه باشید تا برای شما عزیزان در مورد این شهر که جز استان زنجان و مرکز و منطقه آذربایجان ،مرکزیت هندوستان ایران ،یعنی شهرستان بزرگ طارم را دارا می باشد توضیحاتی را بدهیم.

شهر آب بر

شهر آب بر یکی از شهر های سر سبز ایران است، این شهر در بریدگی رود قزل اوزن قرار دارد و به همین دلیل این نام را دارا می باشد. این شهر در ارتفاع 700 متری از سطح آب های آزاد قرار دارد و آب و هوای آن در تابستان ، بسیار گرم است به طوری که امسال چند درخت خرما در این شهر باردهی داشتند که بسیار جالب و نیز عجیب است و نشان از تغییرات آب و هوایی دارد.جالب است بدانید طارم به علت طبیعت زیبا و شباهت آب و هوایی آن به مناطق شمالی کشور، از زیباترین و منحصر به فردترین مناظر و چشم اندازهای طبیعی برخوردار است. این شهر دارای جاذبه های گردشگری فراوانی از جمله آبشار هشترخان ،رود قزل اوزون ، جنگل طبیعی روستای حسین آباد ، روستای قوهیجان ،چشمه کسنبعین ،آبشار ماهین ،قلعه سمیران ،قلعه سانسیز یاگور قلعه، آتشکده پیر همدان است البته همه این جاذبه های در شهر آب بر نیست بلکه در کل شهرستان طارم واقع شده است.

 شهر آب بر

اگر بخواهیم منصف باشیم همیشه گردش برای ما ایرانی ها همراه با یک تغذیه مناسب کامل می شود . شهر آب بر هم نیز دارای انواع غذاهای و خوراکی های متنوع مناسب با ذائقه ما می باشد که بارها نامشان را شنیده ایم و یا خورده ایم ولی از زادگاهشان آگاه نبودیم از جمله خوراکی های این شهر می توان به زیتون پرورده خوراکی سنتی شهرستان طارم که با استفاده از زیتون ، رب انار ، پیاز ، سیر ، انار ، سبزیجات محلی ، آب انار و مغز گردو آن را درست می کنند که بسیار لذیذ است اشاره نمود و از دیگر خوراکی سنتی این شهرستان اینجیله کؤکه می باشد که آن را با استفاده از انجیر ، آرد ، روغن زیتون و آب درست می کنند. در شهر آب بر مصرف برنج زیاد است، چرا که طارم از بزرگترین تولید کنندگان برنج در کشور است و 24 درصد برنج استان زنجان را تولید می کند.

اریشته مرجی(ماکارونی سنتی آذری زبانان)که با استفاده از رشته ، رب گوجه فرنگی ، گوشت ، نمک ، عدس و... طبخ می شود ، قاتیق آشی ، تورش آشی ، سوت آشی ، دیشلیگ آشی ، آبگوشت گوجه فرنگی و انواع خورش ها از جمله خورش گوجه فرنگی ، قیمه محلی و... غذاهای سنتی این منطقه هستند.

برای خوردن می توانید به کلبه جنگلی ائللر ، غذاخوری دلستر شعبانی ، کافه و رستوران محلی شهرستان طارم که همه آنها در شهر آب بر قرار دارند مراجعه کنید.

عسل مرغوب کوهستان ، پنجه کش و فتیر ، سؤتلو چورگ(شیرمال سنتی) و یاغلی کؤکه لر(چای چؤرگی ، تل تل و نازیک) هم از نان ها و شیرینی جات سنتی آب بر و کل طارم هستند.

از سوغاتی های این شهر می توان به گلیم ،جاجیم و آویز اسپند اشاره نمود .

شهر آب بر

نوشتن دیدگاه