شهرستان ماسال

شهرستان ماسال از شهرستان های استان گیلان می باشد،این شهر در کنا کوهای تالش قرار دارد و مردم ساکن در آن غالبا به زبان تالشی گویش میکنند، آنها از طریق کشاورزی و دامپروی روزگار خود را سپری می کنند، شهر مسال یا مازال به معنی کوه وار یا کنار کوه یا دارای کوه می باشد.اما شهر ماسال دارای ییلاق هایی می باشد که هر ساله تعداد زیادی گردشگر که از روزمرگی شهرهای شلوغ خسته شده اند را به سمت خود دعوت می کند ، در این میان سایت جامع گردشگری تور کیش قصد دارد شما را به ییلاق اُلَسَبِلَنگاه در ارتفاعات کوههای تالش و در جنوب ماسال ببرد.

شهرستان ماسال

این روستا در فاصله 1800 متری از سطح دریا قرارد دارد ، آب و هوای آن سرد و کوهستانی می باشد اما در تابستان هوای آن بسیار مطبوع است. خانه های این روستا همه به شکل کلبه های چوبی هستند، و گردشگران برای اقامت از این کلبه ها استفاده می کنند. این روستا برای همنشینی اش با ابرها معروف است ، زیرا شما در ساعاتی در دامنه کوه جز ابر و مه چیزی نخواهید دید. بعد از خوردن صبحانه مفصل در اقامتگاه که شامل سرشیر و پنیر تازه به همراه تخم مرغ محلی است کمی خود را به طبعیت بسپارید و بسوی ارتفعات مشهد میرزا بروید. 

شهرستان ماسال

در پایان جنبش جنگل قوای قزاق از فرصت استفاده کرده و طی شبیخونهای متعدد نیروهای جنگل را وادار به عقب‌نشینی کردند و بعضی از سران تسلیم یا کشته شدند. میرزا همراه با تنها یار وفادارش، گائوک آلمانی معروف به هوشنگ، جهت رفتن به نزد عظمت خانم فولادلو (حاکم خلخال)، که همیشه از میرزا حمایت می‌کرد، به طرف کوه‌های تالش حرکت کردند، ولی گرفتار بوران و طوفان گردیدند و سرانجام زیر فشار سرما و برف در 11 آذر 1300، درحالی که میرزا، هوشنگ را به کول گرفته بود، در لاله پشته و یا مشهد میرزای کنونی از پای درآمد.

نوشتن دیدگاه