شهاب سنگ ورامین

شهاب سنگ ورامین، بزرگ‌ترین شهاب سنگ ایران و یکی از هفت شهاب سنگ «مزوسیدریتی» در جهان که 138 سال پیش هنگام سقوط و برخورد با چشم رصد شده، یک‌شنبه هشتم اردیبهشت در کاخ گلستان به نمایش گذاشته شده است . این شهاب سنگ در بزرگترین و نخستین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ‌های ایران و بیابان لوت که با همکاری پایگاه میراث جهانی بیابان لوت و حجت کمالی - رکورد دار کشف شهاب سنگ در ایران - برگزار می‌شود و در کاخ گلستان به نمایش در آماده است. در ادامه با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

شهاب سنگ ورامین

 از زمان کشف نخستین شهاب سنگ ایران در 138 سال پیش که به شهاب سنگ ورامین معروف است تاکنون آمار شهاب سنگ‌های ثبت شده در ایران به 299 شهاب سنگ در سال 3019 می‌رسد. جالب است بدانید که این شهاب سنگ یکی از 145 شهاب سنگ مزوسیدریتی جهان است که تا جولای سال 2009 میلادی کشف و ثبت شده است و نوع خاصی از شهاب سنگ‌های سنگی-آهنی محسوب می‌شوند. این شهاب سنگ حدود 54 کیلوگرم جرم دارد و در حال حاضر قسمت اصلی آن در کاخ گلستان، سالم باقی مانده است، هرچند سایر قطعات آن در موزه‌های تاریخ طبیعی نیویورک، واشنگتن، فیلدشیکاگو، وین و بریتانیا، دانشگاه‌های هاروارد اسلو، استراسبورگ و آریزونا، واتیکان و مؤسسه ژئوفیزیک تهران و تعداد دیگری از موزه‌های علوم طبیعی و دانشگاه‌های مطرح جهان نگه‌داری می‌شوند. 

چنانچه از علاقه‌مندان بازدید از این شهاب سنگ هستید، باید بدانید که بزرگ‌ترین و نخستین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ‌های ایران و بیابان لوت از هشتم تا 28 اردیبهشت از ساعت 9:30 تا 17 در مجموعه‌ی میراث جهانی کاخ گلستان واقع در میدان ارگ برگزار خواهد شد.

نوشتن دیدگاه