روستا و غار تادوان

تادوان روستایی در شهرستان جهرم می باشد که دارای نخلستان‌های خرما و باغات مرکبات است. این روستا در مسیر اصلی جاده شیراز به جهرم واقع شده است . روستای بزرگ تادوان درقسمت جنوب شرقی و در فاصله 23 کیلومتری از مرکز بخش خفر واقع شده است . روستای تادوان از قدیمی ترین روستاهای بخش خفر می باشد. قدمت این روستا به بیش از 2500 سال می رسد. در ادامه با مجله همگردی تور کیش همراه شوید. 

روستا و غار تادوان

از آثار تاریخی این روستا می توان به حمام قدیمی ، نقاره خانه ،خانه گبرها ،پل قدیمی و … اشاره کرد.غار بزرگ مشهوری به نام غار تادوان در این منطقه قرار گرفته، که یکی از بزرگترین غارهای ایران است.جلال طوفان در کتاب شهرستان جهرم درباره تادوان چنین مینویسد:” تادوان دردوران گذشته دارای شهرت فراوانی بوده است و محصولات آن به اصفهان، یعنی پایتخت صفویان میرفته است. تادوان به علت آب و هوای مطبوع ازقدیم جلب توجه سیاحان و اروپاییان میبوده و ازگرمای بندرعباس به باغستان های آن پناه میبرده اند.

روستا و غار تادوان

به نقل از شاردن : ” بین خفر و مخک، در نیم فرسنگی سمت راست جاده، قصبه مشهوریست که بنام تادوان میخوانند. این منطقه یکی از زیباترین مناطق فارس بوده ودرانتهای جلگه خفر قراردارد. درکوهستانهای مجاورآثار قصور (قصرها) قدیمی و نشانه هایی از مساکن پرشکوه گذشته دیده میشود. ازهمه این قراین چنین برمی آید که قبل از استیلای عرب این نقطه اهمیت بسزایی داشته است. اهالی قصبه، خرابه های زیبای بالای کوهها را”خانه گبران” میخوانند و در قسمت دیگر روستا غارهایی وجود دارد که درجلو آنها دیوارهایی ازسنگ و ساروج ساخته شده است “.

غار تادوان یکی از بزرگترین غارهای ایران است. دهانه غار با ابعاد حدود 20*30 متر کمی بالاتر از سطح رودخانه (تقریباً 40 متر) و درون دیواره های شمالی قرار دارد.درون غار چکنده و چکیده دیده نمی شود و دالان ها و تالارهای متعددی وجود دارد.پس از عبور از راهروی ورودی و دالانی باریک در سمت چپ، تالار بسیار بزرگی نمایان می ‌شود که طول آن بیش از 60 متر است.به جز این تالار بزرگ، قسمت عمده غار را باید خزیده یا کلاغ پر پیمود.طولانی ترین دالان غار بیش از 500 متر طول دارد و به یک برکه باتلاقی منتهی می‌ شود.

نوشتن دیدگاه