دریاچه پریشان

دریاچه فامور یا پریشان یکی از بزرگترین دریاچه‌ های آب شیرین ایران و خاورمیانه است .که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته‌ است. این دریاچه به نام‌ های مور ، پریشان و فامور نیز شناخته شده‌ است در ادامه با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

دریاچه پریشان

دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کرده‌ است فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدودا 4 الی 5 کیلومتر می‌ باشد و از طرف جنوب حدودا 500 متر می‌ باشد. در فاصله بین دریا تا کوه از طرف شمال روستای مالکی (قلات نیلو، دهپاگاه، هلک، پریشان)، روستای عرب فامور، روستای سی سخت و در قسمت شرق قلعه نارنجی، جروق و در سمت جنوب روستای نرگس زار و در غرب دریاچه روستای شهرنجان قرار دارد.

دریاچه پریشان

این دریاچه از جمله اکوسیستم‌ های پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک بوجود آمده میلیون‌ ها سال است که شرایط خود را حفظ نموده‌ است و دارای 4 گونه ماهی بومی به نام‌ های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمورمی باشد که در سال 1368 به دریاچه وارده شده‌ است. تنها کپور معمولی با شرایط تالاب سازش پیدا کرده و دوگونه دیگر مشکلات عدیده‌ای را در تالاب به وجود آورده‌ اند. این دریاچه بر اثر سوزاندن بخش بزرگی از نیزارهای اطرافش به علت عملیات راهسازی در معرض خطر است. در طی این آتش‌سوزی‌ ها هزاران لاک‌ پشت و پرنده مهاجر از بین رفته‌ اند. همچنین بخش اعظم این دریاچه به علت خشکسالی‌ های اخیر خشک شده‌ است.به دلیل حفر چاه‌های مجاز و غیر‌مجاز و همچنین کاهش بارش این‌ دریاچه در تاریخ 1394 خشک‌ شد. پس از خشک شدن مردم منطقه در آن کشت دیم انجام می‌دهند و به زمین کشاورزی تبدیل شده است.

 
نوشتن دیدگاه