دره شهر ایلام و ماداکتو

از دیگر جاذبه های گردشگری ایران که هرساله تعداد زیادی از توریست ها را از سراسر دنیا جذب خود می کند دره شهر ایلام است . این شهر دارای خرابه های باستانی ماداکتو مربوط به دوران ساسانی است که پایتخت تابستانی عیلامی ها می باشد . در ادامه برای دریافت اطلاعات بیشتر با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

دره شهر ایلام و ماداکتو

برای رسیدن به این شهر فقط کافی است از سمت دزفول در خوزستان و خرم آباد نیز حرکت کنید. اگر از تهران به سمت دره شهر ایلام می روید، پس از گذشتن از قم، اراک و حرکت به سمت خرم آباد، می توانید در نهایت وارد جاده پل دختر شده و خود را به دره شهر برسانید. در مسیر رسیدن به دره شهر ایلام نیز آثار باستانی بسیاری قرار گرفته که دیدن آن ها خالی از لطف نیست. به عنوان نمونه اگر اهل طبیعت گردی هستید، در این مسیر حتما به دیدن آبشار ماربره در نزدیکی دره شهر در مسیر جاده پل دختر مشغول شوید.

دره شهر ایلام و ماداکتو

دره شهر در دوره ساسانی یکی از پایتخت‌های ایران بوده و از دوره مس سنگی سابقه سکونت و شهری داشته‌ است. این منطقه به لحاظ زمین‌ شناسی یکی از بزرگترین ژئوپارک‌های دنیا به حساب می آید ، همچنین بزرگترین شهر تاریخی غرب کشور در این منطقه واقع شده‌است. دره شهر دومین شهر بزرگ استان بعد از شهر ایلام (به لحاظ گستره شهری) می‌باشد.به دلیل تعدد و فراوانی قلعه‌ های تاریخی در محدوده شهرستان ، این شهر به شهر قلعه‌ های ایران نیز شهرت دارد.

دره‌ شهر در زمان‌ های مختلف تاریخی به علل متعدد بارها ویران و آباد گشته، از جمله عوامل مؤثر در ویرانی آن می‌توان لشکر کشی سپاهیان آشور و اعراب را نام برد. دره شهر محل شهر باستانی ماداکتو پایتخت عیلامیان بوده‌ است. به نظر می‌رسد که این شهر اولین شهر عیلامی بوده‌ است که در حمله آشور بانی پال ویران شده و در زمان حکومت هخامنشیان یا اهمیت گذشته را نداشته یا همچنان در ویرانی به سر می‌برده‌ است، ولی در زمان اشکانیان دوره تجدید حیات آن بوده و در عهد ساسانیان نیز مجدداً آباد گردیده و رونق یافته‌است.دره شهر یکی از قدیمی‌ ترین مناطق مسکونی در ایران می‌باشد که در گذشته با نام سیمره شناخته می‌شد و تا زمان حکومت پهلوی تحت سلطه اتابکان لر بوده‌ است و بعد از تصویب ایجاد استان ایلام از لرستان جدا و جزئی استان ایلام گردید.

دره شهر ایلام و ماداکتو

در ویرانه‌های به جای مانده از این شهر در زمان ساسانیان، آثار شهرسازی که در آن دوره معمول بوده به چشم می‌خورد. سکه‌های یافت شده در خرابه‌های دره شهر به خسرو سوم و جانشینان او متعلق است. شهر کنونی دره شهر در دامنه کبیرکوه و در امتداد ضلع شمالی شهر باستانی آن دوره خود (دوره ساسانی) و در ساحل جنوبی رودخانه سیمره قرار دارد، و از استعداد کشاورزی، منابع آب غنی، مراتع سبز و جنگل‌های انبوهی برخوردار است.

با سفر به دره شهر نه تنها می توانید از جاذبه های تاریخی دیدن کنید، بلکه در جشن های مردم این منطقه نیز شرکت کنید. از خصوصیات دره شهر ایلام و مردم لر نشین آن، آهنگ ها و ترانه های موسیقی لری در انواع بزمی، رزمی، حماسی و … است که اگر در جشن های نوروزی و یا مراسم های عروسی این منطقه شرکت کنید می توانید آن ها را بشنوید.

نوشتن دیدگاه