حذف تدریجی موتور‌های برقی از جزیره کیش

از سال 83 و بر اساس مصوبه شورای ترافیکی منطقه آزاد کیش، ورود و شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های بی‌کیفیت و پرسروصدای بنزینی در جزیره ممنوع شد. همین تصمیم، این جزیره جذاب گردشگری را از آلودگی صوتی و دودی این وسایل نقلیه که به تنهایی عامل بیشتر از 20 درصد آلودگی هوای شهری مثل تهران، حجم زیادی از آلودگی صوتی و همچنین نزدیک به 23 درصد کشته‌شدگان تصادفات محسوب می شود، نجات داده است. در ادامه با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

حذف تدریجی موتور‌های برقی از جزیره کیش

به گزارش سایت جامع تور کیش تصمیمی که به نظر می رسد ابعاد مبهمی دارد و مسوولان جزیره هم حاضر نمی شوند ابعاد آن را به درستی روشن کنند.
حذف تدریجی موتورهای برقی از جزیره کیش بنا به آنچه شرح مفصل آن در ادامه خواهد آمد، تصمیمی است که چهار سال پیش در سکوت رسانه ای گرفته شده است (اگرچه مسوولان ادعا دارند این تصمیم رسانه ای شده) و حالا در سال آخر فرصت ماندگاری موتورها، خبر عملیاتی شدن آن مطرح شده است. به نظر می رسد تصمیم حذف موتورهای برقی بر خلاف روند استقبال عمومی در کشورهای مختلف و حتی کلان شهرهای ایران، تصمیمی با هدف پاک کردن صورت مساله باشد تا برقراری نظم ترافیکی در جزیره کیش. 
 
اما خبر پخش ده چیست ؟
رئیس پلیس راهور کیش خبرداد:
توقیف و طرد موتور شارژی‌های مدل ۹۴ به بعد از جزیره کیش 
رئیس پلیس راهور کیش در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیمای مرکز کیش گفت: موتور‌شارژی‌هایی که بعد از سال ۹۴ برخلاف مصوبه شورای ترافیک وارد جزیره کیش شده اند در صورت توقیف از سوی پلیس به گمرک برای خروج از جزیره تحویل داده خواهند شد.
سرگرد ایمانی نسب با اشاره به طرح ممنوعیت واردات موتورهای شارژی بعد از سال 94 به بعد در جزیره کیش گفت: شیوه نامه ورود و تردد موتورهای شارژی در جزیره کیش در تاریخ 20 آبان 93  اعلام کرده است چه موتورهای با چه مشخصاتی می توانند تردد کنند و براساس این شیوه نامه حداکثر سرعت این موتورها 50 کیلومتر است.
وی افزود: محدوده تردد این موتور شارژی ها را در دو گروه تقسیم شده است: یک گروه تفریحی و یک گروه ترافیکی در حوزه شهرها.
رئیس پلیس راهور کیش گفت: شرایط تردد موتور شارژی ها در مناطق آزاد هم اعلام شده است و راکبان این موتورها باید کلاه ایمنی داشته باشند .
سرگرد ایمانی نسب گفت: درهمین شیوه نامه که سازمان منطقه آزاد کیش آن را در تاریخ 20 آبان 93 تعیین کرده عمر مفید موتورشارژی را 5 سال تعیین کرده است و تردد موتورهای شارژی در محدوده های مشخص شده و مسئولیت نظارت بر اجرای این شیوه نامه را نیز مشخص کرده است.
وی گفت: برابر مصوبه  یکصدو شانزدهمین جلسه شورای ترافیک جزیره کیش مورخ 2 آذر 95 درخصوص ورود موتورشارژی، بند چهار این مصوبه به صراحت اعلام کرده ورود هرگونه موتور به جزیره کیش از تاریخ 1 / 10 / 94 تحت عناوین مختلف ممنوع است.
رئیس پلیس راهور کیش گفت: پلیس براساس دستور العمل و شیوه نامه و مصوبه شورای ترافیک سازمان منطقه آزاد کیش که اعضای آن زمان مصوب کردند مشخص شد عمر مفید این وسیله 5 سال است و از سال 94 به بعد به طور کلی  ورود موتور شارژی به جزیره ممنوع است.
وی با بیان اینکه باید مشخص شود چه کسانی در سالهای  96 تا 98 موتور شارژی وارد کردند، گفت: بحث ساماندهی این موتورها الان در دستور کار قرار گرفته است و همین تعداد موتور موجود باید به نحوی ساماندهی شود.
سرگرد ایمانی نسب گفت: موتورهایی که قبل از سال 94 وارد شده اند مصوب شد که از طریق موسسه ورزش و تفریحات سالم یکسری راهکارهای انجام شود و درخصوص ساماندهی آنها در حوزه های تفریحی و گردشگری و تردد معابر ساماندهی با هماهنگی پلیس ساماندهی شوند که تا الان نتیجه ایی در این خصوص حاصل نشده است.
وی افزود: موتور های توقیف شده از سوی پلیس به دلیل تخلفات راهنمایی و رانندگی اکثرا مدل بین سالهای 96 تا 98 هستند.
رئیس پلیس راهور کیش گفت: پلیس اعلام کرده است کسانی که برای ترخیص موتور شارژی به پلیس راهنمایی و رانندگی مراجعه می کنند موتور را دریافت می کنند اما اگر مدل موتور شارژی بین سال 96 تا 98 باشد باید از جزیره طرد شود و گمرک نیز تشریفات خروج این وسایل نقلیه را انجام خواهد داد.
سرگرد ایمانی نسب گفت: در جایی که قانون و مصوبه شورای ترافیک وجود دارد و نتایج آنها اطلاع رسانی شده  است چرا یک تعدادی بخواهند سواستفاده و سودجویی بکنند و موتور شارژی وارد بکنند که این موتورها وارد معابر بشود و ناهنجاری اجتماعی به وجود بیاورد.
وی افزود: با ورود این موتورها درمعابر و خیابانها هم نارضایتی مردم و هم ناوگان خودرویی و نیز مشغله کاری پلیس را به دنبال دارد که بیشتر وقت پلیس باید به یکسری از تصادفات ناشی از موتورهای شارژی معطوف شود.
رئیس پلیس راهور کیش گفت: نظر پلیس برای جایگزینی موتور شارژی دوچرخه است چرا که معابر تردد وجود دارد و  راکبان نیز می توانند درمعابر خاص خود دوچرخه سواری کنند.
 
نوشتن دیدگاه