دریاچه پریشان

دریاچه فامور یا پریشان یکی از بزرگترین دریاچه‌ های آب شیرین ایران و خاورمیانه است .که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته‌ است. این دریاچه به نام‌ های مور ، پریشان و فامور نیز شناخته شده‌ است در ادامه با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

دریاچه پریشان

دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کرده‌ است فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدودا 4 الی 5 کیلومتر می‌ باشد و از طرف جنوب حدودا 500 متر می‌ باشد. در فاصله بین دریا تا کوه از طرف شمال روستای مالکی (قلات نیلو، دهپاگاه، هلک، پریشان)، روستای عرب فامور، روستای سی سخت و در قسمت شرق قلعه نارنجی، جروق و در سمت جنوب روستای نرگس زار و در غرب دریاچه روستای شهرنجان قرار دارد.

دریاچه پریشان

این دریاچه از جمله اکوسیستم‌ های پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک بوجود آمده میلیون‌ ها سال است که شرایط خود را حفظ نموده‌ است و دارای 4 گونه ماهی بومی به نام‌ های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمورمی باشد که در سال 1368 به دریاچه وارده شده‌ است. تنها کپور معمولی با شرایط تالاب سازش پیدا کرده و دوگونه دیگر مشکلات عدیده‌ای را در تالاب به وجود آورده‌ اند. این دریاچه بر اثر سوزاندن بخش بزرگی از نیزارهای اطرافش به علت عملیات راهسازی در معرض خطر است. در طی این آتش‌سوزی‌ ها هزاران لاک‌ پشت و پرنده مهاجر از بین رفته‌ اند. همچنین بخش اعظم این دریاچه به علت خشکسالی‌ های اخیر خشک شده‌ است.به دلیل حفر چاه‌های مجاز و غیر‌مجاز و همچنین کاهش بارش این‌ دریاچه در تاریخ 1394 خشک‌ شد. پس از خشک شدن مردم منطقه در آن کشت دیم انجام می‌دهند و به زمین کشاورزی تبدیل شده است.

 

عمارت ارباب رستم گیو

رستم گیو، معروف به ارباب رستم گیو، موسس بنیاد خیریه گیو، رئیس انجمن و نماینده زرتشتیان در مجلس شورای ملی و سناتور مجلس سنا بود. ساختن چندین آب انبار، درمانگاه، دبستان، و مجتمع فرهنگی اجتماعی از جمله کارهای گیو است. در ادامه برای دریافت اطلاعات بیشتر با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

عمارت ارباب رستم گیو

آبشار شوی

آبشار شِوی (shevi) بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه و یکی از زیباترین آبشارهای ایران است.  این آبشار در کوه های بی نظیر زاگرس در روستایی به نام شِوی واقع شده که از توابع دزفول در استان خوزستان می باشد . در ادامه برای دریافت اطلاعات بیشتر با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

آبشار شوی

کویر ریگ جن

ریگ جن منطقه‌ای کویری و دارای تپه‌های ماسه‌ای (تلماسه) در کویر مرکزی ایران است. این منطقه در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد.این منطقه به دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه یا چاه آب در گذشته محل عبور کاروان‌ها نبوده و فقط در سال‌های اخیر چند گروه به آن منطقه رفته‌اند. در ادامه برای دریافت اطلاعات بیشتر با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

کویر ریگ جن

دریاچه گهر

دریاچه ای زیبا در میان رشته کوه های اشترانکوه و ارتفاعات زاگرس در استان لرستان واقع شده است.دریاچه گهر دورود به نگین منطقه اشترانکوه شهرت دارد. در سال های اخیر تنش هایی برای مالکیت این دریاچه از سوی شهرهای اطراف این دریاچه صورت گرفت که از طرف فرمانداری شهر دورود و شهرداری دورود ، طرح دعوی شد و به وزارت کشور ارسال شد. وزارت کشور در پاسخ به طرح دعوی،نامه ای به همراه نقشه و موقعیت جغرافیایی دریاچه گهر دورود را به فرمانداری ها و شهرداری های هم جوار شهر دورود با یادآوری این مطلب که این دریاچه به طور کامل در حوزه سرزمینی شهرستان دورود قرار دارد ارسال کرد . در ادامه برای دریافت اطلاعات بیشتر با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

دریاچه گهر