چی‌ چی ‌نی‌ کوتی لاهیجان

یکی از روستاهای دیدنی و سرسبز لاهیچان روستای چی‌ چی ‌نی‌ کوتی می باشد که از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می‌شود .شایان ذکر است همجواری شهر با یکی از زیباترین کوه‌های منطقه و دسترسی راحت به این ناحیه که چشم اندازهای زیبا و بی نظیری را به ببیننده هدیه میدهد ، دل از هر گردشگری میرباید . چشم اندازهای کوهپایه‌ای لاهیجان شامل باغ‌ های سرسبز چای و مزارع برنج است.در ادامه با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

چی‌ چی ‌نی‌ کوتی لاهیجان

با گشت و گذار و گردش در جنگل و دشت های سر سبز، بکر و کوهپایه ای این روستای چی‌ چی ‌نی‌ کوتی  می توانید از طبیعت بی نظیر آن لذت ببرید، طبیعتی که هنوز از دست درازی انسان ها در امان مانده است و به همین دلیل هنوز گونه های متعدد جانوری در آن به چشم می خورند. با وجود شکارهای غیرمجاز و بی رویه شکارچیان غیرقانونی، این روستا همچنان از گزند شکارچیان در امان مانده است و در آن، گونه های جانوری همچون خرس قهوه‌ای، شغال، روباه، کفتار و نوعی خوک خاکستری در حال زیستن می باشند. 

روستای چی چی نی کوتی علاوه بر گونه های جانوری متنوع، دارای گونه های گیاهی غنی نیز می باشد که از جمله آنها می توان به نوعی تمشک وحشی که در پایان فصل بهار و آغاز فصل تابستان می روید، اشاره کرد. 

نام عجیب روستای چی چی نی کوتی به معنای لانه گنجشک می باشد.

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخانور یا شیخ زاهد گیلانی مربوط به اواخر سده 9 ه‍.ق است و در شهرستان لاهیجان، روستای شیخانور واقع شده و این اثر در تاریخ 5 دی 1347 با شمارهٔ ثبت 824 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.بقعه شیخ زاهد گیلانی بنایی در روستای شیخانور در 3 کیلومتری لاهیجان در استان گیلان است که بنا بر برخی منابع آن را مدفن شیخ تاج‌الدین ابراهیم ملقب به شیخ زاهد گیلانی از عرفا و دراویش بزرگ و از استادان شیخ صفی‌ الدین اردبیلی دانسته‌اند. این بنا دارای یک گنبد هشت ترک فیروزه‌ای بوده و در میان مزارع برنج و چای و جنگل احاطه شده‌است و از مقاصد گردشگری استان گیلان بشمار می آید.در ادامه با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی

تالاب سوستان لاهیجان

تالاب سوستان، در کنار روستایی با همین نام و در نزدیکی لاهیجان استان گیلان قرار دارد و یکی از تالاب های آب شیرین کشور بوده و در فصول پاییز و زمستان به دلیل بارندگی های فراوان حجم آب آن افزایش یافته و در فصل تابستان سطح آب این تالاب پایین می رود.اطراف این تالاب به وسیله نیزار و زمین های سرسبز احاطه شده و همچنین بر روی بستر این تالاب گیاهان مردابی بی نظیری به چشم می خورد که منظره بی نظیری را به وجود آورده اند.در ادامه با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

تالاب سوستان لاهیجان

موزه ملی ایران

این موزه با قدمت 82 سال که با اسم موزه ایران باستان هم شناخته شده است ، مادر موزه‌ های تهران و ایران به شمار می آید.  این بنا را آندره گدار، معمار فرانسوی، با الهام از طاق کسرا طراحی کرد و دو معمار ایرانی، عباسعلی معمار و استاد مراد تبریزی اجرای آن را به عهده گرفتند. (موزه ایران باستان) شامل دو موزه «پیش‌ازتاریخ ایران» با آثاری از دوران پارینه‌سنگی قدیم تا اواخر هزاره چهارم پ‌م (یعنی از کهن‌ترین دوران تا پیش از ابداع نگارش) و در (موزه دوران تاریخی) آثاری از اواخر هزاره چهارم پ‌م (یعنی آغاز به‌کارگیری نگارش) تا پایان دوران ساسانی به نمایش گذارده شده است.در ادامه با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

موزه ملی ایران

سرپوش تنگه

دلیل نام‌گذاری این منطقه وجود تنگه‌ ای در انتهای مسیر است که درختان بلند روی آن را پوشانده‌اند. به همین دلیل آن را سرپوش تنگه  می‌نامند. منطقه شامل دو تنگه است. در تنگه اول شاهد آویزهای جنگلی و خنکای تنگه خواهید بود که عبور از تنگه اول با رد شدن از یک آبشار کوچک پایان می‌پذیرد. در ادامه وارد تنگه دوم خواهید شد که در انتهای آن آبشار قرار دارد که فرود و صعود از آن بدون تجهیزات خطر آفرین است و پس از آن مسیر جنگلی شروع خواهد شد.در ادامه با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

سرپوش تنگه

جنگل سرپوش تنگه از بکر ترین مکان های گردشگری مازندران است. برای رسید به این منطقه خوش آب و هوا باید دل در راهی 1 ساعته بگذارید که خود بسیار مهیج و چشم نواز است. در ابتدای راه باید مسیر پاکوب به جنگ را از پشت قهوه خانه پیدا کنید. همین که وارد این راه جنگلی شدید اولین برخوردتان با درختان انجیلی، ممرز و توسکا است. قدم نهادن در میان پوشش های گیاهی متنوع، صدای خش خش برگ ها، آواز پرندگانی نظیر شاه بوف، دارکوب و سهره و صدایی که با عبور لاسرتاهای مشبک و خوشرنگ از میان شاخ و برگ ها تولید می شود، به زیبایی این سفر می افزاید. در میان راه به رودخانه ای شفاف به مانند آینه می رسید اما چندین بار باید مسیر رودخانه را قطع کنید تا به مقصد اصلیتان برسید. بعد از مدتی عبور از میان راه جنگلی کوهی در مقابلتان نمایان می شود اما نباید به سمت آن روید. سپس به سمت خلاف مسیر رودخانه حرکت کنید تا به اولین آبشار برسید، آبشاری کم عمق اما زیبا. در ادامه راه دومین آبشار با ارتفاعی اندک بر روی دامان سرسبز سرپوش تنگه جریان دارد و هوا را بسیار مطبوع و دلنشین می کند. با گذر از میان درختان سرسبز و گیاهان خرم چهره آبشار اصلی با ارتفاعی نزدیک به 15 متر نمایان می شود و این نشان از رسیدن به مقصد اصلی این سفر پرشور و هیجان است. برخورد آب با سنگ های اطراف آبشار و ریزشش درون برکه ای زلال، لطافتی خاص به فضا داده و آن را می توان با دست هایتان لمس کنید.