تخت جمشید

در استان فارس روی صفحه‌ ای که بیش از صد و بیست و پنج هزار مترمربع وسعت دارد شهری مملو از رازهای نهفته ساخته شده است که پیشینه آن به 518 سال قبل از میلاد باز می گردد . این صفحه بر فراز صخره‌ ای است که از سمت شرق پشت به کوه مهد (کوه رحمت) داده است و از شمال، جنوب و مغرب، درون جلگه‌ ی مرودشت است و شکل آن را می‌توان یک چهارضلعی دانست که ابعاد تقریبی آن 455 متر در جبهه‌ ی غربی، 300 متر در طرف شمالی، 430 متر در سوی شرقی و 390 متر در سمت جنوبی است. در ادامه با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

تخت جمشید

امپراتوری هخامنشی نامی آشنا برای هر دوست دار تاریخ است و شهر باستانی تخت جمشید یا پرسپولیس یادگاری ارزشمند از این سلسله به شمار می رود. اثری که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو می درخشد و افتخاری برای هر ایرانی محسوب می شود. ستون های تخت جمشید و نقش و نگارها و حکاکی های این شهر هر کسی را به خود خیره می کنند و از گذشته های دور سخن می گویند. 

تمامی گردشگران داخلی و خارجی در سفر به شیراز از این اثر بزرگ تاریخی و مهم بازدید کرده و تورهای مختلفی به مقصد شیراز وجود دارد که بازدید از این مجموعه را در برنامه های خود قرار می‌ دهند.

تخت جمشید بنایی تاریخی که به دستور داریوش، شاه هخامنشی ساخته شده است و حدود 120 سال ساخت آن به طول انجامید و براساس خشت نوشته‌ها و سنگ‌ نوشته‌های کشف‌ شده در تخت جمشید، نام اصلی آن پارسه است. این نوشته‌ها که روی دیوار تچر و از زمان ساسانیان باقی مانده‌اند، نشان می‌دهند که در آن زمان این‌جا صد ستون نام داشته است. پس از خلق شاهنامه توسط فردوسی، جمشید پادشاه اسطوره‌ای ایران باستان، جانشین سلیمان شد و ایرانیان گفتند شاهی که در این‌جا بر روی تخت‌ها و روی دست افراد در سنگ نگاره‌ها نشان داده شده است، جمشید بوده و این‌جا را تخت جمشید نامیدند. اروپایینان هم به این مکان پرسپولیس می‌گویند که به معنای «مرکز تمدن پارس» یا «شهر پارسیان» است که برگرفته از زبان یونانی می باشد..

نوشتن دیدگاه