آرامگاه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخانور یا شیخ زاهد گیلانی مربوط به اواخر سده 9 ه‍.ق است و در شهرستان لاهیجان، روستای شیخانور واقع شده و این اثر در تاریخ 5 دی 1347 با شمارهٔ ثبت 824 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.بقعه شیخ زاهد گیلانی بنایی در روستای شیخانور در 3 کیلومتری لاهیجان در استان گیلان است که بنا بر برخی منابع آن را مدفن شیخ تاج‌الدین ابراهیم ملقب به شیخ زاهد گیلانی از عرفا و دراویش بزرگ و از استادان شیخ صفی‌ الدین اردبیلی دانسته‌اند. این بنا دارای یک گنبد هشت ترک فیروزه‌ای بوده و در میان مزارع برنج و چای و جنگل احاطه شده‌است و از مقاصد گردشگری استان گیلان بشمار می آید.در ادامه با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی

شیخ زاهد گیلانی، تاج‌ الدین ابراهیم ‌بن روشن ‌بن امیر شیخ‌ بندار سنگانی، عارف قرن هفتم در گیلان و مرشد شیخ صفی ‌الدین اردبیلی است. احتمال داده می شود که اجداد او اهل سنگان، یکی از روستاهای خواف خراسان ، یاشند و از آنجا به گیلان مهاجرت کرده اند. گفته می شود که خانواده او جزو دهخدایان نامی گیلان بودند و شغلشان مانند اکثر مردم آن منطقه کشاورزی بوده است. او در سال 615 در منطقه سیاهورود گیلان چشم به جهان گشود. نسبت او با چند پشت به سهروردی و پس از او به حسن بصری و در آخر به حضرت علی (ع) می رسد. شیخ زاهد در طفولیت و هنگامی که هنوز به مکتب می ‌رفت، به خدمت سید جمال ‌الدین رسیده و مرید او شده است. آغاز زهد وی از همان اوایل کودکی بوده است. اوقات او به زراعت می ‌گذشت و مزرعه برنجی نیز داشته است.

این بقعه در روستای شیخانور یا شیخانه بر در 4  کیلومتری شرق لاهیجان در دامنه کوه و در میان مزارع سبز چای واقع شده است. برای رفتن به مقبره شیخ زاهد گیلانی وارد جاده لاهیجان به سمت لنگرود شوید و بعد از رسیدن به میدان شیخ زاهدی که در ابتدای این مسیر قرار دارد، در سمت راست جاده در میان کوه های سرسبز و مزارع چای، گنبد فیروزه ایی رنگ مرقد را مشاهده خواهید کرد. در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق قرار گیری آن را مشاهده کنید.

نوشتن دیدگاه