آبشار شوی

آبشار شِوی (shevi) بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه و یکی از زیباترین آبشارهای ایران است.  این آبشار در کوه های بی نظیر زاگرس در روستایی به نام شِوی واقع شده که از توابع دزفول در استان خوزستان می باشد . در ادامه برای دریافت اطلاعات بیشتر با مجله همگردی تور کیش همراه شوید.

آبشار شوی

آبشار شوی، پس از بیرون آمدن از غار، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. ارتفاع آبشار 100 متر و عرض آن 40 متر است. آب آن پس از عبور از کوه‌ها و دره‌ها، به رود دز و نهایتاً به دریاچه سد دزِ در استان خوزستانمی‌ریزد. پوشش گیاهی اطراف این آبشار، از درختانی مانند بید، انجیر، مو،زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط تشکیل شده‌است. در زیر آبشار و بر روی دیواره‌های آن گیاه سیاه‌وشان و سایر گیاهان آب‌دوست روییده‌است. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شود.

برای رسیدن به این منطقه دو مسیر متداول است. اولی که از گذشته مسیر اصلی بوده و شروع آن ایستگاه راه آهن تله زنگ است که از طریق قطارهای محلی دورود- اندیمشک یا قطار درجه 2 تهران اهواز می توان به آن رسید. ولیکن فقط از ایستگاه تا آبشار شوی پیمایش طولانی 10 کیلومتری در انتظار گردشگران است و برای دیدن دو آبشار بالادست می بایست 2 کیلومتر دیگر طی کرد. با توجه به ساعت نامناسب توقف قطار در ایستگاه برای رفت و برگشت و همچنین مسیر طولانی پیمایش و شیب مسیر معمولاً این سفر بیش از 1 روز به طول می انجامد.

اما مسیر دوم از طریق جاده عشایری است که از سمت دزفول تا بالادست دره می آید و می توان تا 2.5 کیلومتری آبشار شوی را با خودرو طی کرده و با یک پیمایش کوتاه 1 تا 1.5 ساعته لذت بخش از پای ماشین تا آبشار شوی در دره و جنگل بلوط از تمام آبشار های منطقه بازدید کرد.

نوشتن دیدگاه